Αξιολόγηση Μαθητή - Προαγωγή - Απόλυση 2022

Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-22

Η αξιολόγηση των μαθητών Γυμνασίου, προκύπτει από τον συνδυασμό του Π.Δ. 126/2016 και τον Νόμο 4692/2020 και ν.4823/2021.

Οι Γραπτές προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις στα μαθήματα της Ομάδας Α΄ διεξάγονται στην εξεταστική περίοδο που διαρκεί από την 1η έως την 15η Ιουνίου.

Τα μαθήματα που διδάσκονται στο Γυμνάσιο κατατάσσονται σε τρεις ομάδες.

$11.      Η πρώτη ομάδα (Ομάδα Α') περιλαμβάνει τα εξής γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα:

• 1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (Γλωσσική

Διδασκαλία και Νεοελληνική Λογοτεχνία),

• 2)Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

(Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Αρχαία Ελληνικά

Κείμενα από Μετάφραση) ,

• 3) Μαθηματικά,

• 4) Φυσική,

• 5) Ιστορία,

• 6)Αγγλικά και

• 7) Βιολογία.

$12.      Η δεύτερη ομάδα (Ομάδα Β') περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα:

• 1) Χημεία,

• 2) Γεωλογία-Γεωγραφία,

• 3) Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή,

• 4) Θρησκευτικά,

• 5) Δεύτερη ξένη γλώσσα,

• 6) Οικιακή Οικονομία και

• 7)Τεχνολογία-Πληροφορική

$13.      Η τρίτη ομάδα (Ομάδα Γ') περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα:

• 1) Μουσική –Καλλιτεχνικά

• 2) Φυσική Αγωγή

• 3) Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Βαθμός ετήσιας προόδου

• Στα μαθήματα της Ομάδας Α ́ είναι :

Ο μέσος όρος των βαθμών του πρώτου τετραμήνου, του δευτέρου τετραμήνου και της γραπτής ανακεφαλαιωτικής εξέτασης.

• 2. Στα μαθήματα της Ομάδας Β ́ και της Ομάδας Γ΄ είναι:

Ο μέσος όρος των βαθμών του πρώτου τετραμήνου και του δευτέρου τετραμήνου.

Βαθμολογική κλίμακα – Χαρακτηρισμός

• Ανεπαρκώς 01 - 10

• Μέτρια 10 - 12 1⁄2

• Καλά 12 1⁄2 - 15 1⁄2

• Πολύ Καλά 15 1⁄2 - 18 1⁄2

• Άριστα 18 1⁄2 - 20

ΓΡΑΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Η διάρκεια των γραπτών προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων είναι δίωρη για όλα τα εξεταζόμενα μαθήματα, εκτός από τα μαθήματα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας και της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας, των οποίων οι δύο αντίστοιχοι κλάδοι, Γλωσσική Διδασκαλία-Νεοελληνική Λογοτεχνία και Αρχαία Ελληνική Γλώσσα-Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από Μετάφραση, συνεξετάζονται σε τρίωρη εξέταση

Απουσία μαθητή από τις εξετάσεις

Μαθητής που απουσιάζει δικαιολογημένα από γραπτή ανακεφαλαιωτική εξέταση λόγω ασθενείας που βεβαιώνεται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις ή άλλου σοβαρού κωλύματος που κρίνεται από τον Σύλλογο Διδασκόντων ότι συνιστά ανωτέρα βία, εξετάζεται άλλη μέρα μέχρι την 30η Ιουνίου, μετά από αίτηση του κηδεμόνα που υποβάλλεται στην Διεύθυνση του σχολείου.

Μαθητής που θεωρηθεί αδικαιολογήτως απών από τις εξετάσεις βαθμολογείται με τον ελάχιστο βαθμό μονάδα (1).

Παρατήρηση 1. Ο λόγος για τον οποίο απουσίασε ο μαθητής θα πρέπει να είναι σοβαρός για να γίνει δεκτός από το σύλλογο των καθηγητών. Λόγοι όπως «Δεν ξύπνησα το πρωί γιατί οι γονείς μου έφυγαν για τις δουλειές τους και δεν άκουσα το κινητό μου που χτυπούσε» ή «Άργησε το λεωφορείο το πρωί» ή «Μπέρδεψα την ώρα» κλπ δε γίνονται δεκτοί.

Παρατήρηση 2. Αν οι λόγοι για τους οποίους ένας μαθητής δεν προσήλθε στις εξετάσεις του Ιουνίου εξακολουθούν να υπάρχουν και μέχρι την 30η Ιουνίου (π.χ σοβαροί λόγοι υγείας), τότε για τον μαθητή ο σύλλογος δεν εκδίδει αποτέλεσμα στο τέλος Ιουνίου. Στην περίπτωση αυτή ο κηδεμόνας καταθέτει υπεύθυνη δήλωση εντός δύο ημερών από την έκδοση των αποτελεσμάτων στην οποία αναγράφεται ότι ο μαθητής θα εξετασθεί στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου στα μαθήματα που απουσίασε, οπότε θα εκδοθεί και το αποτέλεσμα.

ΠΡΟΑΓΩΓΗ-ΑΠΌΛΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Ο μαθητής κρίνεται άξιος προαγωγής ή απόλυσης όταν:

α) όταν έχει σε κάθε μάθημα βαθμό ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δέκα (10) ή

β) όταν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13)

2. Αν δεν πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις προαγωγής ή απόλυσης, ο μαθητής παραπέμπεται το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου, πριν την έναρξη των μαθημάτων του επόμενου σχολικού έτους, στα μαθήματα στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσης του είναι μικρότερος από δέκα (10), εφόσον ο αριθμός των μαθημάτων αυτών δεν υπερβαίνει τα τέσσερα (4).

Αν δεν πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις προαγωγής ή απόλυσης και ο μαθητής έχει βαθμό ετήσιας επίδοσης μικρότερο από δέκα (10) σε περισσότερα από τέσσερα (4) μαθήματα, τότε δεν κρίνεται άξιος προαγωγής ή απόλυσης, δεν παραπέμπεται σε επαναληπτική εξέταση και επαναλαμβάνει την τάξη.