Ενημέρωση γονέων για covid

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Ενόψει της έναρξης του σχολικού έτους 2022-23 να σας ενημερώνουμε για τις οδηγίες  που αφορούν την διαχείριση της πανδημίας. (Σας έχει σταλεί και το σχετικό έγγραφο του ΥΠΑΙΘ).

•        Η χρήση προστατευτικής μάσκας  είναι προαιρετική για τους/τις μαθητές/τριες, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων.
  •        Εάν ένας/μία μαθητής/τρια εκδηλώσει συμπτώματα  λοίμωξης COVID-19, εκτός του χώρου του σχολείου, παραμένει στο σπίτι και ειδοποιείτε το σχολείο. Εάν η ιατρική αξιολόγηση που έγινε σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δεν είναι κρούσμα COVID τότε ο/η μαθητής/τρια μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο όταν τα συμπτώματα σταματήσουν και το παιδί είναι απύρετο (ένα 24/ωρο χωρίς αντιπυρετικά)  χωρίς να είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.
  •        Εάν ένας/μία μαθητής/τρια, διαπιστωθεί ότι είναι κρούσμα COVID  με rapid-test ή (PCR) παραμένει σε  απομόνωση στο σπίτι για πέντε (5) ημέρες από την ημέρα του θετικού εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου και ενημερώνετε άμεσα το σχολείο.  Ως ημέρα 0 θεωρείται η ημέρα λήψης της θετικής εργαστηριακής διάγνωσης. Το παιδί  μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μετά την παρέλευση πέντε (5) ημερών, εάν δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα βελτιώνονται με πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς την χρήση αντιπυρετικών. . Για την επιστροφή στο σχολείο των επιβεβαιωμένων περιστατικών δεν απαιτείται η διενέργεια νέου εργαστηριακού διαγνωστικού τεστ ούτε η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης. Σε περίπτωση, όμως, που, παρά τις συστάσεις, πραγματοποιηθεί νέος εργαστηριακός διαγνωστικός έλεγχος και είναι θετικός, τότε το γεγονός αυτό δεν αποτελεί λόγο μη επανόδου στο σχολείο. Οι μαθητές/τριες  όταν επιστρέφουν στο σχολείο, υποχρεούνται στη χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (N95 ή ΚΝ95 ή FFP2) ή διπλής μάσκας για πέντε (5) ημέρες από την ημέρα λήξης της απομόνωσης.
  •        Οι απουσίες  των μαθητών/τριών που είναι επιβεβαιωμένα περιστατικά COVID-19 και τίθενται σε κατ΄ οίκον απομόνωση για πέντε (5) ημέρες, καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται, με την επίδειξη του θετικού διαγνωστικού ελέγχου rapid-test ή (PCR) ή του πιστοποιητικού νόσησης.

Σας ευχόμαστε και πάλι μια καλή σχολική χρονιά!

Διευθύντρια

Παναγιώτα Παλυβού